Обласний центр екстренної медичної допомоги та медицини катастроф

 

Медики просять не зловживати викликами швидкої медичної допомоги

От що робити, коли температура за сорок, а жоднi таблетки та обтирання не допомагають?
Звiсно, телефонувати 103! Люди в цi грудневi днi так i роблять, нажаханi новим вiрусом грипу "Гонконг". Адже той грип починається саме з дуже високої температури, яка не спадає тиждень...
Однак працiвники "швидкої" нарiкають на необгрунтованi виклики. Мовляв, людина могла спокiйно звернутися в полiклiнiку, а за цей час можна було надати допомогу комусь iншому, хто справдi її потребує, пише газета "Експрес". То як знати, у яких випадках викликати бригаду швидкої допомоги, а в яких -- звертатися до полiклiнiки? Вiдповiдає Лiлiя Сирота, заступник головного лiкаря мiської станцiї швидкої меддопомоги. - Коли людинi погано, вона не може зорiєнтуватися, що з нею, а тим паче роздумувати, чи можна їй викликати "швидку". Що робити? - Кiлькiсть викликiв просто зашкалює. Люди, у яких температура пiдвищилася до позначки 37,2, уже викликають "швидку". Хоча таку температуру не варто збивати, оскiльки це нормальна реакцiя органiзму на вiрусну iнфекцiю. До того ж ми не призначаємо лiкування й не спостерiгаємо за лiкувальним процесом, вiдтак не можемо встановити -- настане погiршення стану чи не нi. Також є дуже багато хворих старшого вiку, якi повиннi бути пiд опiкою сiмейного лiкаря, котрий i зобов'язаний коригувати їм лiкування. А тут дзвонить пацiєнт, каже, що в нього тиск 140/90, йому радять випити таблетку, вiн питає яку, вiдповiдають, що ту, яку призначив йому лiкар, але вiн усе-таки вимагає приїхати. "Краще приїдьте та вколiть мене", -- каже. Якщо ми не приїдемо на такий виклик, на нас буде скарга. Але їхати нам немає потреби. Бо в чоловiка -- перебiг гiпертонiчної хвороби, який не загрожує його життю. Iнша рiч, якби це був ускладнений криз, унаслiдок якого розвинувся б чи гострий iнфаркт мiокарда, чи iнсульт. Ось у цих випадках через таких хворих ми можемо й не встигнути. -- Наскiльки критична ситуацiя з такими викликами? -- За три днi в нас було 350 викликiв iз приводу температури неускладненого перебiгу ГРВI. Фактично добове навантаження на швидку допомогу в лiтнiй час. Це все люди, якi повиннi були звернутися в полiклiнiку. Ви бачите, яка тепер погода, на дорогах ожеледиця. Вiдтак нiхто не застрахований вiд ДТП, вуличних травм. I може таке бути, що людина лежатиме десь на вулицi з поламаною ногою, а ми в той час лiкуватимемо комусь нежить. Також надходять до нас виклики з приводу радикулiту, хронiчних артритiв, артрозiв, але ми цього не лiкуємо. Це -- хронiчний бiль, який передбачає системний пiдхiд до лiкування. А ми виїжджаємо й колемо анальгiн. Ну, настане полегшення на п'ять хвилин, але ми цього не лiкуємо й не вилiкуємо. - Але ж "швидка" повинна надавати першу меддопомогу? - Наше завдання - усувати загрозливi для життя стани. А це ускладненi гiпертонiчнi кризи, iнфаркти, iнсульти, важкi травми, ДТП, побутовi травми, гострий бiль у животi, шлунково-кишковi кровотечi, судоми, отруєння та ще низка порушень, якi прописанi в постановi Кабiнету Мiнiстрiв №1119 i на якi ми зобов'язанi виїжджати. 
- А як на мiсцi зорiєнтуватися? - Для того в нас є досвiдченi диспетчери, якi, маючи медичну освiту, ставлять людинi перелiк запитань, щоби з'ясувати, наскiльки її стан загрозливий для життя. Саме диспетчер може зорiєнтуватися, чи вже й негайно потрiбна "швидка", чи, може, обiйдеться порадою. Якщо, скажiмо, болить живiт i цей бiль не характерний, який нiколи в життi не виникав, якщо людина не може нi з якою причиною пов'язати його, то, звичайно, потрiбен виклик швидкої допомоги. Або ж болить голова, що супроводжується запамороченням, знепритомненням, нудотою, блювотою - також треба нас викликати. - Чому люди швидше орiєнтуються на "швидку", нiж на полiклiнiку? - Люди думають: чого пiду в ту полiклiнiку, там повно людей пiд дверима, краще наберу 103, до мене швиденько приїдуть, оглянуть, дадуть рекомендацiї, а може, ще й зроблять укол. - До яких хитрощiв вдаються, щоб усе-таки "швидка" приїхала? - Часом пацiєнти перебiльшують свої симптоми для того, щоб до них термiново приїхала швидка допомога. Бували випадки, коли ми дали рекомендацiї пацiєнтовi, а через п'ять хвилин вiн знову дзвонить i каже: "Я вмираю" або "Приїжджайте, я непритомнiю". I тодi "швидка" термiново виїжджає, бо це ж екстрений випадок! А, мiж iншим, вартiсть такого виклику, навiть без використання лiкiв, становить до 500 гривень. Це - амортизацiя машини, пально-мастильнi засоби, зарплата медпрацiвникiв. Адже в бригадi їде не один, а мiнiмум троє фахiвцiв.
Iрина ШЕЛУПЕЦЬ

 

 

Накладання джгутів

Визначені наступні критерії для відбору джгутів ]:
1. Можливість забезпечити повну оклюзію артеріальних судин при накладанні на стегно.
2. Можливість легкого первинного та повторного застосування.
3. Час накладання, що не перевищує 60 сек.
4. Вартість – 20-30 доларів США.
5. Вага – менше 250 гр.
6. Простота у використанні.
7. Легкість накладання в тактичних умовах (темно, холодно, спекотно, мокро, пісок, бруд тощо).
8. Максимально короткий термін, необхідний для навчання.
9. Відсутність додаткових складових та відсутність батарейок.
10. Ширина від 1,5 до 2,0 см.
11. Термін придатності – 10 років.


Процедура конверсії джгута.
Які точні критерії проведення конверсії джгута? Однозначних критеріїв не має, але це як правило слід проводити, у випадках:
1. Конверсія повинна проводитись якомога швидше якщо дозволяють умови, однак не пізніше двох годин після первинного накладання.
2. Конверсія повинна проводитись в любий підходящий момент на наступному рівні надання допомоги на догоспітальному етапі, однак не для джгутів які накладені більш ніж 6 годин.
Додатково:
1. Накладання джгута менше 2 годин вважається безпечним (проводити конверсію).
2. Накладання в межах 2-6 годин швидше за все безпечно, однак верхня межа безпеки науково не визначена (слід розглядати спробу конверсії).
3. Більш ніж 6 годин є небезпечно (конверсія на догоспітальному етапі не рекомендована) .

Концепція «плюс 1» джгут.
Описана концепція передбачає використання додаткового джгута на кожну кінцівку де вже накладено джгут («плюс 1»). Це робиться з двох причин. По перше, якщо вже накладений джгут зламається під час конверсії вже буде готовий джгут готовий щоб його затягнути. Джгути чутливі до впливу навколишніх факторів [17, 18] та дії сил при сильному затягуванні під час накладання [19]. Друга причина це те, що важко визначити стадію ресусцитації у пораненого. Введення інфузійних розчинів, препаратів крові та проведення знеболення наприклад кетаміном приводить до зростання показника артеріального тиску за межі принципу гіпотензивної ресусцитації. Другий накладений джгут, що готовий до використання значно зменшує час кровотечі, у випадку коли вона раптово повториться.
 
 Після використання додаткового джгута, обережно послабте перший джгут:
1. Якщо кровотечі з рани не має – залиште обидва джгути на місці, не знімайте їх, накладіть компресійну пов’язку на рану.
2. Якщо кровотеча є - використайте гемостатичний засіб (туго затампонуйте рану, після чого здійсніть прямий тиск на рану протягом 3-5 хв). Якщо після цього не кровотеча не відновилась залиште обидва джгути на місці, не знімайте їх.
3. Якщо після використання гемостатичного засобу кровотеча триває – затисніть перший джгут дистальніше рани наскільки це необхідно (між краєм рани та джгутом повинно бути 5-6 см. непошкодженої шкіри) до моменту зупинки кровотечі. Після чого обов’язково перевірте наявність дистального пульсу. Розмістіть та залиште «плюс 1» джут проксимально першого джгута.

Протипокази до проведення конверсії джгута.
1. Не проводять конверсію джгута при ампутації. Джгут повинен бути накладений вище місця ампутації на 5-6 см., слід уникати накладання джгута на суглоби.
2. Умови при яких не можливо забезпечити спостереження за пораненим. Це включає випадки коли поранені загорнуті в ковдри чи інші засоби для попередження гіпотермії - не слід проводити конверсію коли не має змоги безпосередньо спостерігати за раною на кінцівці.
3. Конверсія не повинна проводитись у випадку коли у пораненого є ознаки шоку. Це відомо ще з 1945 року, коли Wolff та Adkins відрапортували про випадок коли у пораненого під час зміни джгута була зафіксована втрата крові – 100 мл., після чого виникло різке погіршення стану – тахікардія, падіння АТ сист. до 80 мм рт.ст.]. При геморагічному шоці перевага повинна бути надана його лікуванню а не конверсії джгута.
4. Також не слід періодично послаблювати джгут для оксигенації тканин. Є ризик смерті внаслідок втрати крові малими об’ємами .

Інші причини чому конверсія джгута повинна проводитись. Накладання джгута є дуже болючою процедурою. Будь які дії які пов’язані з полегшенням болю є важливими не тільки з тактичних міркувань (відсутність болю покращує та убезпечує транспортування пораненого) але й медичних (може спричини розлад важливих функцій організму та виникнення післястресових розладів) .

Висновки.
1. Можна стверджувати, що військова медицина зробила важливий вклад в покращення надання допомоги травмованим з масивними зовнішніми кровотечами, шляхом широкого впровадження джгутів та підтвердження їх ефективності численними науковими роботами.
2. Концепція «плюс один» має право на життя, її впровадження може значно зменшити ризик смерті внаслідок раптового поновлення кровотечі.
3. Джгути є дієвим засобом зупинки кровотечі з кінцівок, однак слід враховувати можливість розвитку ускладнень та використовувати при нагоді їх конверсію.
ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України»

Допомога при опіках

ПАМ’ЯТАЙТЕ — при опіках великих площ, а також при глибоких опіках ОБОВ’ЯЗКОВА госпіталізація.
Отже що ж робити з опіком на догоспітальному етапі? Ваша основна задача місце ураження охолоджувати і зволожувати. Те саме робить наш організм коли на опіковій поверхні виділяється рідина. Для зволоження і охолодження існує безліч спеціальних опікових гелів та опікових пов’язок. Ці пов’язки чи гель — просто нанесіть на уражену ділянку і больовий с-м одразу зменшит
ься чи навіть ЗОВСІМ зникне. Якщо ж у вас під рукою не опинилося нічого з вищеперерахованого, просто охолоджуйте і змочуйте рану — накладіть на уражену поверхню мокру пов’язку, стежте щоб компрес залишався холодним, періодично поливайте його прохолодною водою, фізіологічним розчином або хлоргексидином.
Пов’язку краще накласти зі спеціальної опікової салфетки — вона не прилипає до рани і коштує копійки.
Якщо ж опіки були отримані внаслідок пожежі, пацієнта необхідно госпіталізувати 100%, адже до його опіків одразу ж можна додати отруєння СО і опік верхніх дихальних шляхів.
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ!!!!
1. Наносити на опік ПАНТЕНОЛ.
2. Змащувати уражену ділянку мазями, кремами, або жиром.
3. Проколювати або розкривати міхури, що утворилися на шкірі.
4. Охолоджувати уражену ділянку крижаною водою або льодом.
5. Знімати з пацієнта одяг.
ПАМ’ЯТАЙТЕ — при опіках великих площ, а також при глибоких опіках ОБОВ’ЯЗКОВА госпіталізація.

Какие лекарства нельзя смешивать при приеме


Есть лекарственные препараты, которые несовместимы как в физико-химическом отношении, так и в фармакологическом. Если их принимать вместе, результат может быть неожиданным. Вот почему при их назначении следует соблюдать определенные правила:
• Лучше не смешивать и не вводить в одном шприце определенные витамины. К примеру, если соединить витамины В6 и В12, первый из них разрушится солями кобальта, которые входят в состав второго. Если смешать растворы витаминов В1 и В12, то второй витамин окислится.
• Одновременное введение витаминов В1 и В12 ухудшает возможность их превращения в биологически активные формы. К тому же их комбинация увеличивает вероятность аллергических реакций.
• В одном шприце нельзя одновременно вводить пенициллин и витамин В1, так как это приводит к разрушению пенициллина.
• Вместе с пенициллином не рекомендуют назначать витамины С, Р, К и В12, особенно тем больным, у которых есть склонность к тромбоэмболическим процессам. Дело в том, что эти витамины вместе с пенициллином повышают свертываемость крови.
• Стрептомицин не надо смешивать в одном шприце с витамином В1, так как последний окисляется.
• Витамин В1 имеет фармакологическую несовместимость со снотворными, а также с дигидроэрготамином, и другими адрено- и симпатолитическими веществами. Он уменьшает снотворное и гипотензивное действие этих препаратов.
• Витамин С проявляет несовместимость с эуфиллином, водные растворы которого имеют щелочную реакцию, поэтому витамин С разрушается.
• Никотиновая кислота разрушает витамин В1, поэтому их не рекомендуют смешивать в одном шприце.
Разные таблетки также лучше принимать по отдельности, чтобы избежать выраженных побочных действий. Старайтесь всегда относиться к назначениям врачей вдумчиво. Если несколько врачей одновременно выписали вам разные лекарства, то необходимо проконсультироваться у терапевта или фармацевта, не вредно ли их сочетание. Необходимо проанализировать препараты на совместимость, чтобы избежать побочных эффектов.
Еще один важный момент, чем запивать таблетки. К примеру, недавно установили, что оральные контрацептивы не следует смешивать с напитками, где есть кофеин. В таком сочетании снижается способность организма к расщеплению кофеина. Антибиотики нельзя запивать молоком, так как кальций, который в нем содержится, образует с лекарствами труднорастворимые соединения.
Грейпфрутовый сок нельзя сочетать с препаратами, понижающими содержание холестерина в крови, а также с эритромицином, иммунодепрессантами, противоопухолевыми препаратами, оральными контрацептивами, виагрой и ее аналогами. С клюквенным соком не совместимы антикоагулянты, понижающие свертываемость крови.
Необходимо запомнить, что во время приема лекарств не следует пить спиртное. Алкоголь не сочетается с противогистаминными препаратами, транквилизаторами, инсулином и таблетками, понижающими кровяное давление. Антибиотики также нельзя смешивать со спиртным. Нитроглицерин под влиянием алкоголя способен изменить свое действие, а жаропонижающие средства совместно со спиртным могут нанести массированный удар по слизистой оболочке желудка. Диабетикам особенно опасен алкоголь, так как под его влиянием уровень сахара в крови может быть нестабилен.
neboley.com.ua
Источник: Новости Ю

 

 

Тромбоз глубоких вен - симптомы, которые нужно знать

Тромбоз глубоких вен – опасное патологическое состояние.

Надо признаться, что все мы не любим ходить по врачам и часто просто игнорируем проблему вместо того, чтобы признать ее и начать лечить, передает Хроника.инфо со ссылкой на Health info.

Но существуют болезни, игнорирование которых может вам дорого обойтись. Иногда при наличии определенных симптомов лучше заранее обратиться к врачу и получить консультацию, чем потом прийти с запущенным заболеванием и просить о чуде. В данном случае речь пойдет о тромбозе глубоких вен. В особой зоне риска находятся люди “за 50″, но при современном малоподвижном и полном вредных привычек образе жизни это заболевание может поразить и довольно молодых людей.

Что это такое?

Тромбоз глубоких вен — болезнь, при которой в венах образуются тромбы. В отличие от варикоза, эту проблему не так легко заметить.

Вот основные факторы риска: лишний вес; пожилой возраст; частые авиаперелёты; сидячая работа; курение.

Тромб при этом недуге образуется в нижних конечностях, но, оторвавшись, может пойти по венам и закупорить сосуд в легких, головном мозге или сердце. Исход такой закупорки, как правило, летальный. Наименьшее из зол — инсульт. Врач определяет наличие заболевания при помощи флебографии (рентгена вен) или УЗИ. Но есть симптомы, которые косвенно, но достаточно ясно указывают на его наличие. Вот они:

1. Отек

На ранних стадиях тромбоз глубоких вен может выражаться в отеке и покраснении нижних конечностей. Произошедшая закупорка сосуда неизбежно вызовет накопление жидкости, которая и создаст отек. При этом опухлость конечности может быть как ярко выраженной, так и довольно незаметной. Однако при сравнении здоровой и больной ноги разница все равно будет очевидна.

2. Выпирающие вены

Большинство из нас имеет четкое представление о варикозе — расширенные, выпирающие вены. Но чаще людей беспокоит эстетическая сторона вопроса, в то время как здоровье тоже находится под серьезной угрозой. Поэтому обратите пристальное внимание на любое расширение вен или так называемые паучьи вены и непременно проконсультируйтесь с врачом!

3. Пульсирующая боль

Обратите внимание на характер болевых ощущений: если вы почувствовали сильную пульсирующую боль в руке или ноге, и она явно не поверхностная — это может быть тромбоз глубоких вен! Ее можно перепутать с так называемой крепатурой, но, если она усиливается, когда вы работаете больной конечностью — это сигнал!

4. “Горение” конечности

Еще до отека или боли вы можете столкнуться с жаром в определенном месте руки или ноги. Если воспаление достаточно сильное и тепло исходит от пораженного места на расстояние 1–2 сантиметра от поверхности, то это может быть серьезно. И еще: важно помнить, что воспаление суставов может говорить о другом заболевании — артрите.

5. Усталость

Вообще-то хроническая усталость — признак многих болезней. И она настолько распространена, что люди буквально перестают ее воспринимать всерьез. Конечно, в контексте тромбоза ее следует рассматривать вкупе с другими симптомами.

6. Внезапное головокружение

Если у вас ни с того ни с сего начинает кружиться голова, причин может быть несколько, в том числе и банальное истощение. Но учитывая то, что тромб может расти по направлению к сердцу, этот симптом нужно воспринимать очень-очень серьезно. Особенно, если вы не страдаете пониженным давлением.

7. Кашель с кровью

Кровь в мокроте — это один из возможных признаков легочной эмболии — одного из самых серьезных осложнений тромбоза глубоких вен. Особенно если такой кашель появляется внезапно, словно из ниоткуда. В таком случае вам нужно срочно бежать к врачу или даже вызывать скорую.

Читайте также: Тромбоз глубоких вен: кому грозит и как предотвратить

8. Одышка

Полные люди, лишний вес которых становится одной из предпосылок тромбоза глубоких вен, нередко сталкиваются с одышкой. Этот симптом может косвенно указывать на легочную эмболию, даже если вы не кашляете кровью! Если вы никогда не страдали астмой или чем-то подобным — обратите на одышку внимание и идите к врачу!

 

 

Травмы спины, грудной клетки и живота: чем помочь?

Наиболее опасной ситуацией при травме спины является повреждение спинного мозга.

Основными симптомами в этом случае являются:

1. нарушение сознания;

2. ограничение двигательной активности;

3. нарушение чувствительности;

4. невозможность контролировать процесс дефекации и мочеиспускания.

Главным правилом, которое нужно помнить, оказывая помощь, — ни в коем случае не перемещать пострадавшего.

Другим специфическим видом травм является повреждение поясницы. Поскольку именно в этом отделе находятся почки, то самая большая опасность кроется в повреждении именно этих органов. После травмы поясницы в течение суток обязательно нужно сделать клинический анализ мочи и УЗИ почек.

К травмам спины можно отнести и травмы копчика. Сидеть на твердом (табурет, скамья) в таком случае не рекомендуется. Целесообразно использовать мягкие подушки, грелки. Травмы копчика часто сопровождаются болезненной дефекацией. Чтобы облегчить этот процесс целесообразно использовать слабительные препараты или свечи с глицерином.

Травмы грудной клетки встречаются редко, однако, они крайне опасны. Их можно разделить на:

1. закрытые травмы — те, что возникают в результате удара тупым предметом. Такой вид не сопровождается кровотечениями, но на коже может появиться синяк или гематома. Для взрослых степень внешнего выражения удара сопоставима внутренней. В случае с детьми такого фактически не бывает, и при чуть заметном синяке могут случиться серьезные повреждения сосудов, легких.

2. Открытая травма — та, при которой происходит проникновение в грудь определенного предмета и пробитие ним плевры (оболочки легких). В этом случае наблюдается:

затрудненное дыхание;

кашель;

боль при вдыхании;

пенистая кровь в области поврежденного места;

кровь при кашле.

Выдохнуть весь объем воздуха при открытой травме человеку не удается, ведь некоторая его часть оказывается между плеврой и тканями легких.

Помогая пострадавшему, прежде всего нужно его поместить в положение полусидя. Место, где отмечено пенистую кровь, нужно закрыть рукой, но делать это нужно только после того, как пострадавший сделает максимально глубокий выдох. Дальше рану желательно закрыть полиэтиленом, фольгой. К поврежденному месту прикладывают холодное.

Травма живота наиболее опасна для внутренних органов.

Помогая пострадавшему, его нужно положить в положение полусидя. Колени могут быть немного согнутыми. На живот можно положить что-то холодное. При открытой ране можно приложить пеленку.

Категорически запрещается при травмах живота пить. Если есть сильная жажда, тогда можно прикласть к губам пострадавшего влажную салфетку. Уменьшить боль при кашле можно, если прижать сильно руки к животу.

Травмы спины, грудной клетки и живота: чем помочь?

Наиболее опасной ситуацией при травме спины является повреждение спинного мозга.

Основными симптомами в этом случае являются:

1. нарушение сознания;

2. ограничение двигательной активности;

3. нарушение чувствительности;

4. невозможность контролировать процесс дефекации и мочеиспускания.

Главным правилом, которое нужно помнить, оказывая помощь, — ни в коем случае не перемещать пострадавшего.

Другим специфическим видом травм является повреждение поясницы. Поскольку именно в этом отделе находятся почки, то самая большая опасность кроется в повреждении именно этих органов. После травмы поясницы в течение суток обязательно нужно сделать клинический анализ мочи и УЗИ почек.

К травмам спины можно отнести и травмы копчика. Сидеть на твердом (табурет, скамья) в таком случае не рекомендуется. Целесообразно использовать мягкие подушки, грелки. Травмы копчика часто сопровождаются болезненной дефекацией. Чтобы облегчить этот процесс целесообразно использовать слабительные препараты или свечи с глицерином.

Травмы грудной клетки встречаются редко, однако, они крайне опасны. Их можно разделить на:

1. закрытые травмы — те, что возникают в результате удара тупым предметом. Такой вид не сопровождается кровотечениями, но на коже может появиться синяк или гематома. Для взрослых степень внешнего выражения удара сопоставима внутренней. В случае с детьми такого фактически не бывает, и при чуть заметном синяке могут случиться серьезные повреждения сосудов, легких.

2. Открытая травма — та, при которой происходит проникновение в грудь определенного предмета и пробитие ним плевры (оболочки легких). В этом случае наблюдается:

затрудненное дыхание;

кашель;

боль при вдыхании;

пенистая кровь в области поврежденного места;

кровь при кашле.

Выдохнуть весь объем воздуха при открытой травме человеку не удается, ведь некоторая его часть оказывается между плеврой и тканями легких.

Помогая пострадавшему, прежде всего нужно его поместить в положение полусидя. Место, где отмечено пенистую кровь, нужно закрыть рукой, но делать это нужно только после того, как пострадавший сделает максимально глубокий выдох. Дальше рану желательно закрыть полиэтиленом, фольгой. К поврежденному месту прикладывают холодное.

Травма живота наиболее опасна для внутренних органов.

Помогая пострадавшему, его нужно положить в положение полусидя. Колени могут быть немного согнутыми. На живот можно положить что-то холодное. При открытой ране можно приложить пеленку.

Категорически запрещается при травмах живота пить. Если есть сильная жажда, тогда можно прикласть к губам пострадавшего влажную салфетку. Уменьшить боль при кашле можно, если прижать сильно руки к животу.

 

 

 

Площадь ожога