Медики просять не зловживати викликами швидкої медичної допомоги

От що робити, коли температура за сорок, а жоднi таблетки та обтирання не допомагають?
Звiсно, телефонувати 103! Люди в цi грудневi днi так i роблять, нажаханi новим вiрусом грипу "Гонконг". Адже той грип починається саме з дуже високої температури, яка не спадає тиждень...
Однак працiвники "швидкої" нарiкають на необгрунтованi виклики. Мовляв, людина могла спокiйно звернутися в полiклiнiку, а за цей час можна було надати допомогу комусь iншому, хто справдi її потребує, пише газета "Експрес". То як знати, у яких випадках викликати бригаду швидкої допомоги, а в яких -- звертатися до полiклiнiки? Вiдповiдає Лiлiя Сирота, заступник головного лiкаря мiської станцiї швидкої меддопомоги. - Коли людинi погано, вона не може зорiєнтуватися, що з нею, а тим паче роздумувати, чи можна їй викликати "швидку". Що робити? - Кiлькiсть викликiв просто зашкалює. Люди, у яких температура пiдвищилася до позначки 37,2, уже викликають "швидку". Хоча таку температуру не варто збивати, оскiльки це нормальна реакцiя органiзму на вiрусну iнфекцiю. До того ж ми не призначаємо лiкування й не спостерiгаємо за лiкувальним процесом, вiдтак не можемо встановити -- настане погiршення стану чи не нi. Також є дуже багато хворих старшого вiку, якi повиннi бути пiд опiкою сiмейного лiкаря, котрий i зобов'язаний коригувати їм лiкування. А тут дзвонить пацiєнт, каже, що в нього тиск 140/90, йому радять випити таблетку, вiн питає яку, вiдповiдають, що ту, яку призначив йому лiкар, але вiн усе-таки вимагає приїхати. "Краще приїдьте та вколiть мене", -- каже. Якщо ми не приїдемо на такий виклик, на нас буде скарга. Але їхати нам немає потреби. Бо в чоловiка -- перебiг гiпертонiчної хвороби, який не загрожує його життю. Iнша рiч, якби це був ускладнений криз, унаслiдок якого розвинувся б чи гострий iнфаркт мiокарда, чи iнсульт. Ось у цих випадках через таких хворих ми можемо й не встигнути. -- Наскiльки критична ситуацiя з такими викликами? -- За три днi в нас було 350 викликiв iз приводу температури неускладненого перебiгу ГРВI. Фактично добове навантаження на швидку допомогу в лiтнiй час. Це все люди, якi повиннi були звернутися в полiклiнiку. Ви бачите, яка тепер погода, на дорогах ожеледиця. Вiдтак нiхто не застрахований вiд ДТП, вуличних травм. I може таке бути, що людина лежатиме десь на вулицi з поламаною ногою, а ми в той час лiкуватимемо комусь нежить. Також надходять до нас виклики з приводу радикулiту, хронiчних артритiв, артрозiв, але ми цього не лiкуємо. Це -- хронiчний бiль, який передбачає системний пiдхiд до лiкування. А ми виїжджаємо й колемо анальгiн. Ну, настане полегшення на п'ять хвилин, але ми цього не лiкуємо й не вилiкуємо. - Але ж "швидка" повинна надавати першу меддопомогу? - Наше завдання - усувати загрозливi для життя стани. А це ускладненi гiпертонiчнi кризи, iнфаркти, iнсульти, важкi травми, ДТП, побутовi травми, гострий бiль у животi, шлунково-кишковi кровотечi, судоми, отруєння та ще низка порушень, якi прописанi в постановi Кабiнету Мiнiстрiв №1119 i на якi ми зобов'язанi виїжджати. 
- А як на мiсцi зорiєнтуватися? - Для того в нас є досвiдченi диспетчери, якi, маючи медичну освiту, ставлять людинi перелiк запитань, щоби з'ясувати, наскiльки її стан загрозливий для життя. Саме диспетчер може зорiєнтуватися, чи вже й негайно потрiбна "швидка", чи, може, обiйдеться порадою. Якщо, скажiмо, болить живiт i цей бiль не характерний, який нiколи в життi не виникав, якщо людина не може нi з якою причиною пов'язати його, то, звичайно, потрiбен виклик швидкої допомоги. Або ж болить голова, що супроводжується запамороченням, знепритомненням, нудотою, блювотою - також треба нас викликати. - Чому люди швидше орiєнтуються на "швидку", нiж на полiклiнiку? - Люди думають: чого пiду в ту полiклiнiку, там повно людей пiд дверима, краще наберу 103, до мене швиденько приїдуть, оглянуть, дадуть рекомендацiї, а може, ще й зроблять укол. - До яких хитрощiв вдаються, щоб усе-таки "швидка" приїхала? - Часом пацiєнти перебiльшують свої симптоми для того, щоб до них термiново приїхала швидка допомога. Бували випадки, коли ми дали рекомендацiї пацiєнтовi, а через п'ять хвилин вiн знову дзвонить i каже: "Я вмираю" або "Приїжджайте, я непритомнiю". I тодi "швидка" термiново виїжджає, бо це ж екстрений випадок! А, мiж iншим, вартiсть такого виклику, навiть без використання лiкiв, становить до 500 гривень. Це - амортизацiя машини, пально-мастильнi засоби, зарплата медпрацiвникiв. Адже в бригадi їде не один, а мiнiмум троє фахiвцiв.
Iрина ШЕЛУПЕЦЬ